Crowdfunding – o co chodzi w tym zjawisku?

Pieniądze odgrywają bardzo ważną rolę w biznesie i nie da się zaprzeczyć, że bez nich na ogół trudno mówić o rozpoczęciu działalności. Jednak na szczęście dla kreatywnych twórców i pomysłowych biznesmenów, istnieje coś takiego jak crowdfunding. Ta forma finansowania pozwala uzyskać środki na realizację konkretnego projektu od społeczności zgromadzonej na platformach crowdfundingowych. Co warto wiedzieć na ten temat?

Crowdfunding – dla kogo?

Niektórym mogłoby się wydawać, że zbierać środki na platformach crowdfundingowych mogą jedynie firmy. To prawda, że jeśli ma się duży projekt biznesowy i chce się przy okazji emitować akcje w zamian za wpłaty, powinno się mieć zarejestrowaną spółkę. Jednak crowdfunding udziałowy to nie jedyna opcja korzystania z finansowania społecznościowego. Wpłacający zazwyczaj otrzymują gratyfikację w zamian za wsparcie, jednak nie zawsze są to papiery wartościowe. Z powodzeniem można zebrać się jako niezależny team artystów i zdobyć środki na projekt artystyczny, taki jak gra, film, nagranie płyty itd. Wówczas można wystosować dla wpłacających specjalne podziękowania, przesłać im gadżety lub nawet pozwolić na częściowy udział w projekcie (zależnie od wpłaconej kwoty).

Finansowanie społecznościowe – czy warto zakładać zbiórkę?

Ten, kto wierzy w swój projekt i jest w stanie zbudować wokół niego zaangażowaną społeczność, powinien zdecydowanie spróbować swoich sił w crowdfundingu. Jest to też świetny sposób na przetestowanie rynku. Akcje rozeszły się błyskawicznie, a założona kwota zebrała się bardzo szybko? To zazwyczaj dobrze wróży projektowi. Brak zainteresowania? Być może należy ulepszyć sposób prezentacji, a może lepiej dopracować coś innego? Warto być czułym na sygnały z zewnątrz. Więcej wskazówek znaleźć można tutaj https://allebiznes.pl/crowdfunding-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-tym-zjawisku/. Ten, kto planuje organizację zbiórki, powinien zapoznać się z tekstem.

Dla wpłacających na tego typu zbiórki dobra informacja jest taka, że platformy crowdfundingowe zabezpieczają ich środki. Autor projektu nie otrzyma ich, jeśli nie uda mu się osiągnąć założonej kwoty i wówczas pieniądze wracają do wspierających.

About the Author: admin

You might like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *