
Zastanawiałeś się kiedyś na jakiej zasadzie pracują konkretne aplikacje działające w zakładach produkcyjnych? Przede wszystkim inżynierowie i konstruktorzy kładą największy nacisk na wydajność i skuteczność takich maszyn. Przestoje to narażanie na ogromne straty dla przedsiębiorstw więc zdecydowanie jest to najważniejsze. Dlatego też montuje się w nich jedynie sprawdzone, dobrze obliczone podzespoły. Jednym z nich może być przekładnia ślimakowa.
Przekładnia ślimakowa – jak jest zbudowana?
Przekładnia ślimakowa jest jednym z typów przekładni zębatych. Posiada ona prostopadłe osie dwóch elementów o zróżnicowanej budowie. Mówimy tutaj o ślimaku (wirnik śrubowy) i ślimacznicy (koło wklęsłe z zębami śrubowymi). Choć są to dwie, różne części to trzeba zaznaczyć, że ściśle ze sobą współpracujące. Osie te umieszczone są po przeciwnych stronach. Co jeszcze warto wiedzieć o tym rozwiązaniu? Przekładnia ślimakowa jest mechanizmem samohamownym, co dla wielu osób będzie miało spore znaczenie. Wynika to z tego, że w niektórych przypadkach będzie to dobra cecha, a w innych zdecydowanie niepożądana.
Przekładnia ślimakowa – zastosowanie i zakup
Przekładnie ślimakowe wykorzystuje się w celu uzyskania dużego przełożenia. Dlatego też najczęściej spotkamy się z nimi w przypadku motoreduktorów i silników. Wykorzystuje się je również w wymagających mechanizmach, napędach i zespołach napędowych. A gdzie je można kupić? Najlepszym wyborem będą specjalistyczne sklepy takie jak https://motovario.com.pl/, gdzie można liczyć nie tylko na duży wybór części i podzespołów do maszyn, ale również na wsparcie techniczne. Jest ono nie do przecenienia, gdy chodzi o zakup elementu mającego realne przełożenie na funkcjonowanie i wydajność aplikacji w zakładzie produkcyjnym. Jeśli chcemy również liczyć na serwis, przyjazd w celu zdiagnozowania ewentualnych usterek, to właśnie na zakup w takim miejscu powinniśmy się zdecydować.